Shtëpi pushimi jashtë vendit

Më poshtë vijon një listë e disa objekteve të ndryshme në Evropë që ose drejtohen nga organizata e vendit përkatës për personat me shikim të dëmtuar ose që ne e dimë se funksionojnë mirë për personat me shikim të dëmtuar. Kontaktoni shtëpinë përkatëse të pushimit për informacion dhe rezervim.

 • Hurdal syn- og mestringssenteret  është vetëm 30 minuta me makinë nga aeroporti Gardemoen i Oslos në Norvegji. Këtu ka mundësi për aktivitete si në verë ashtu edhe në dimër. Telefon +47 63 98 80 00
 • Dronningens Ferieby  buzë detit jashtë Grenå në Jutland në Danimarkë. Të gjitha shtëpitë e pushimit janë të mobiluara deri në detajet më të vogla me konsideratë për personat me aftësi të kufizuara dhe sigurisht që janë të mirëseardhura këtu edhe personat me shikim të dëmtuar. Telefon +45 87 58 36 50
 • Qendra e këngës së shpendëve  jashtë Fredericia në Jutlandën jugore është projektuar posaçërisht për personat me shikim të dëmtuar dhe me aftësi të kufizuara. Gjatë javës së familjes në korrik, organizohen aktivitete dhe shoqëruesit janë në vend. Është e mundur të aplikoni për një grant nga Dansk Blindeforbund. Ekziston mundësia për të bërë shëtitje në Fuglsangskogen të bukur. Telefon +45 76 20 21 00 
 • Hotel Aura Ostseeperlen në Boltenhagen  në Gjermani ka një vendndodhje fantastike direkt buzë detit midis Lübeck dhe Rostock dhe me një shëtitore plazhi në vetë komunitetin. Telefon +49 3 88 25 37 00
 • ” Le Torri ” në fshatin Tirrenia 18 km jashtë Pizës në Italinë veriperëndimore. E vendosur në pyllin me pisha 200 metra nga deti dhe një plazh me rërë të gjatë milje. Objekti eshte i sapo rinovuar. Adresa: “Centro Le Torri” Via Orchidee 44, 560 18 Tirrenia (PI) Itali. Telefoni +39 050 322 70 ose +39 050 325 87 
 • Hotel Cliffden në Teignmouth, bregu jugperëndimor i Anglisë pranë detit dhe afër qendrës. Zona është e njohur për klimën e saj të butë dhe plazhet me rërë të kuqe. Telefon +44 1626 770052
 • Hotel Lauriston në Weston-super-Mare, kjo shtëpi pushimi është gjithashtu buzë detit me kopshte të bukura. Disa minuta në këmbë deri në qendrën tregtare.
  Telefon +44 1934 620758
 • Windermere Manor Hotel  ndodhet në Lake District. Këtu ka mundësi për qetësi dhe qetësi dhe për aktivitete si ecje, çiklizëm etj. Telefon +44 1539 445801
 • Në ishullin grek të  Zakynthos  ndodhet fshati i vogël vilë Daphnes, i cili drejtohet nga një çift suedez-grek. Kemi pasur disa udhëtime atje dhe ka funksionuar shumë mirë, sidomos për familjet me fëmijë. Telefon +30 26950 35 319 ose +30 6945 585017
 • Në Spanjë ka një sërë hotelesh të përshtatur mirë,  “Ilunion Hotels”  me shërbime të mira për personat me shikim të dëmtuar, në 12 lokacione. Pranë detit, ka hotele në Costa Brava, Costa de la Luz, Costa del Sol dhe në Menorca. Në i.a. Ka disa hotele në Madrid, Barcelona dhe Valencia.
  Për informacione dhe rezervime të të gjitha hoteleve telefononi në +34 902 42 42 42 
 • Organizata polake për personat me dëmtim të shikimit zotëron  një qendër shëndetësore dhe rehabilitimi Eden  në Ciechocinek në Poloninë veriore. telefon +48 054 283 60 82, +48 054 283 62 10
 • Qyteti i Barcelonës investon për të mirëpritur të gjithë turistët dhe është veçanërisht i orientuar drejt njerëzve me nevoja të veçanta aksesueshmërie.  Më shumë informacion është i disponueshëm
  në  www.barcelona-access.com .
Share